Dovoz šiat a doplnkov zo zahraničia za účelom predaja

Otázka

Dobrý deň, chcela by som si otvoriť požičovňu a obchod so spoločenskými a svadobnými šatami a doplnkami. Šaty budem dovážať z Číny, z Anglicka a z Nemecka. Aký administratívny postup je nutné spĺňať s cieľom predaja konkrétnej značky (vrátane certifikácie a pod.)?


Odpoveď

Dobrý deň,
každá spoločnosť, distribútor určitej značky má svoju obchodnú a marketingovú politiku. Väčšinou táto stratégia spočíva v tom, že výhradný distribútor na územie určitej krajiny je len jeden. A ten potom vytvára sieť obchodných zástupcov v súlade s obchodnou politikou spoločnosti. Pokiaľ sa chcete stať oficiálnym predajcom určitej značky, je najlepšie spojiť sa s centrálou, napríklad pre Európu. V prípade, že viete, že na území SR už distribútor danej značky existuje, odporúčame spojiť sa priamo s ním a deklarovať svoj záujem - stať sa jedným z oficiálnych predajcov.
Kontrolu podmienok predaja majú na starosti tri inštitúcie – Slovenská obchodná inšpekcia, Úrad verejného zdravotníctva a Štátna potravinová a veterinárna správa. Na ne sa môžu obrátiť aj nespokojní zákazníci. Štátna potravinová a veterinárna správa sleduje označovanie potravinových výrobkov. Etikety musia byť v slovenskom jazyku. Na oblečenie nepotrebujete vybavovať špeciálny certifikát na území SR. V prípade kontroly alebo na požiadanie zákazníka je potrebné vedieť predložiť doklad o pôvode a nadobudnutí tovaru. Samotný certifikát by mal vlastniť výrobca v danej krajine, odkiaľ výrobok pochádza.   
 

DISKUSIA