Dovoz značkového oblečenia z EU

Otázka

Dobrý deň,
veľmi pekne by som Vás poprosila o právnu radu. Chystáme sa otvoriť si maloobchodnú predajňu so značkovým oblečením. Tovar nechceme nakupovať od slovenských licencovaných distribútorov, ale v rámci EU v maloobchodných značkových predajniach. (vzhľadom k tomu, že nedisponujeme takým značným kapitálom, aby sme si dovolili spoluprácu priamo so značkou ako je napr. Adidas...) Značkou sa nechceme nijak propagovať, nebude uvedená ani v názve obchodu, ani si jej logom nebudeme robiť reklamu, chceme iba predávať oblečenie viacerých značiek. Nevieme, či je to právne v poriadku, snažili sme sa získať informácie na SOI aj Úrade priemyselného vlastníctva, ale stále v tom nemáme jasno...Preto prosíme o radu, ktorá by nám veľmi pomohla...
ďakujem veľmi pekne za zodpovedanie otázky

Odpoveď

Dobrý deň prajem,
pri Vašej forme podnikania nevidíme žiadny problém. Predaj vecí nie je obmedzený, pokiaľ sa nejedná o jeho propagáciu (a práve kúpa a predaj tovaru nie je propagácia).
Radili by sme však nakupovať tovar od výhradných distribútorov konkrétnej značky pre Slovensko, vzhľadom k tomu, že pravosť tovaru môžete doložiť/deklarovať faktúrami. Väčšina firiem má v každej krajine výhradného distribútora svojej značky a tzv. zazmluvnenie uskutočňuje predajca (vo Vašom prípade Vy) s ním. V zmluve je napr. uvedené, že konkrétnu značku nemôžete predávať od iných dodávateľov.
V rámci EU platí voľný pohyb tovaru a služieb, z toho dôvodu, ak neporušujete žiadny zákonný predpis, môžete dovážať tovar z celej EU. Colná správa však môže tovar preveriť (keďže ste ho nezakúpili od výhradného distribútora danej značky pre Slovensko), no ak zistí, že ide o pravý tovar tak vám ho musí vrátiť. Takže je na zváženie pre vás, či sa vám oplatí riskovať a dovážať značkový tovar ak neviete 100 % o aký tovar ide alebo skôr nájsť firmu, ktorá má na danú značku licenciu a teda sa nemusíte ničoho báť, napr. prípadné budúce vybavovanie reklamácii. Výhradný distribútor pre Slovensko sa navyše môže s Vami zaviazať formou licencie (dohody o obchodnej spolupráci) na predaj svojej značky, ale nie je to podmienkou u všetkých dodávateľov.
Ak nakúpite tovar v EU potrebujete mať doklad, ktorým ho preukážete, teda faktúru, resp. doklad z registračnej pokladne, ktorý si ku dňu nákupu prerátate na slovenskú menu. Čiže áno môžete dovážať ak tovar nakupujete v EU v maloobchode s dokladom z registračnej pokladne resp. s faktúrou. Podrobné účtovné otázky (najmä oblasť DPH) odporúčam konzultovať s vašim účtovníkom.