Organizovanie exkurzií a výletov - aký typ živnosti potrebujete?

Otázka

Dobrý deň,
som konateľkou existujúcej spoločnosti s ručením obmedzeným. Radi by sme do našej ponuky pridali organizovanie exkurzií/výletov. Je na to potrebné rozšírenie živnosti? V súčasnosti máme zapísané tieto živnosti:
kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi/maloobchod/v rozsahu voľnej živnosti kúpa tovaru na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti/veľkoobchod/v rozsahu voľnej živnosti sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, výroby a služieb v rozsahu voľnej živnosti reklamná a propagačná činnosť v rozsahu voľnej živnosti usporadúvanie kultúrnych, spoločenských a športových podujatí grafické práce vykonávané pomocou výpočtovej techniky podľa predlohy so súhlasom autora vydavateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti poradenská činnosť v oblasti obchodu, výroby a služieb v rozsahu voľnej živnosti automatizované spracovanie údajov

Odpoveď

Dobrý deň,
podľa oprávnení na živnostenské podnikanie, ktoré momentálne máte a podľa toho, že chcete organizovať exkurzie vám na vykonávanie tejto činnosti bude stačiť oprávnenie na organizovanie kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. Je potrebné však dbať na to, aby ste sa charakterom poskytovaných služieb (ubytovanie, sprievodca, doprava ….) nedostali do definície služieb poskytovaných cestovnou agentúrou alebo cestovnou kanceláriou, lebo v prípade podnikania ako agentúra alebo kancelária musíte spĺňať špeciálne požiadavky podľa zákona, tieto činnosti nepatria medzi voľné živnosti.